sobota, 8 czerwca 2013

Garść statystyk z Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym w XIX wieku

To jedna z niewielu dyscyplin sportu, w której liczba konkurencji rozgrywanych na Mistrzostwach Świata bardzo się powiększyła w ostatnim dziesięcioleciu. W 2000 roku w Manchesterze rozegrano 12 konkurencji (8 męskich + 4 kobiece), a w 2009 w Pruszkowie już ich 19 (10 męskich + 9 kobiecych). Najmłodsze konkurencje to Wyścig omnium (wielobój) kobiet, drużynowy pościg kobiet i drużynowy sprint. Jedyną konkurencją, którą rozgrywają nadal tylko mężczyźni jest "madison race", w którym startują drużyny składające się z dwóch zawodników, a w każdym momencie wyścigu, ściga się tylko jeden zawodnik, drugi natomiast odpoczywa jadąc wolniej w górnej części toru. Zmiana zawodnika ścigającego się następuję poprzez wypchnięcie zawodnika wchodzącego na zmianę przez schodzącego.

Nacjami, które zdominowały kolarstwo torowe są Australijczycy, Brytyjczycy, Francuzi, Niemcy zdobywając 50 % wszystkich medali w XXI wieku. 
Polski dorobek jest skromny, ale wartościowy: razem 5 medali:
* ZŁOTO - Katarzyna Pawłowska (2012 wyścig scratch),
* ZŁOTO - Katarzyna Pawłowska (2013 wyścig scratch),
* SREBRO - Rafał Ratajczyk (2006 wyścig punktowy),
* BRĄZ - Rafał Ratajczyk (2007 wyścig scratch),
* BRĄZ - Grzegorz Krejner (2001 jazda na czas 1000 m).

Ciekawostką jest fakt, iż łącznie aż 33 państwa zdobywały medale w MŚ w kolarstwie torowym w XXI wieku, w tym np: Hongkong, Malezja, Barbados czy Urugwaj - kraje nie mające wielkich tradycji bądź obiektów sportowych.

Tabela medalowa MŚ w XXI wieku - opracowanie własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz