sobota, 8 czerwca 2013

Azjatycka dominacja w tenisie stołowym

Tenis stołowy (potocznie ping-pong) to dyscyplina olimpijska, a Mistrzostwa Świata rozgrywane są co dwa lata. Gra w tenisa stołowego jest grą szybką i wymaga od zawodników dużej zręczności i szybkości ruchów. Z tego też względu idealnie przypasowała predyspozycjom nacji Azji wschodniej, które to dominują od lat na największych imprezach.

Prym w liczbie medali zdobytych na MŚ w XXI wieku (licząc imprezy dla singlistów, deblistów i drużyn narodowych) wiodą Chińczycy. Z 49 złotych medali wręczonych na MŚ od roku 2000 zdobyli 44. Pozostałe 5 rozdzieliły państwa: Singapur (drużyna kobiet w 2010 roku), Tajwan (debel mężczyzn w 2013 roku), Korea Północna (debel mieszany w 2013 roku) oraz Szwecja (drużyna mężczyzn w 2000 roku) i Austria (Werner Schlager indywidualnie w 2003 roku). 

Tabela medalowa MŚ w XXI wieku - opracowanie własne

W klasyfikacji medalowej MŚ w tenisie stołowym XXI-go wieku widać wyraźną przewagę w liczbie medali Azji Wschodniej. Chiny wraz z Singapurem, Tajwanem, Korea Południową i Północną, Hongkongiem oraz Japonią wywalczyły na 49 kompletów medali: 47 złotych medali, 44 srebrne medale i 86 brązowych medali (z 96 wręczonych).

Na polskie sukcesy czekamy już ponad 20 lat - a dokładniej od czasu gdy Andrzej Grubba indywidualnie zdobył brąz, a Leszek Kucharski srebro w deblu (z Serbem Zoranem Kalinicem) w 1989 roku w Dortmundzie. Najbardziej utytułowanym Polakiem wciąż pozostaje Alojzy Ehrlich, który w latach 30-tych XX wieku zdobył indywidualnie 4 medale (3 srebrne i 1 brązowy).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz